The ZorA by Epic Gear uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 3500dpi. This results in a tracking speed of 60ips, and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB Gold Plated connection with a 1.8m braided cable. It weighs in at 110 g without the cable, has 4 x 5g weights and is approximately 126.5 x 66.5 x 40 mm (LxWxH).
Co-developed by pro gamers, every line and curve of the symmetrically shaped, right-handed ZorA, is designed for extreme support and perfectly balanced grip. The separated button-cover design provides absolute clicking precision and feedback, while the adjustable weight system provides hassle-free flexibility of adjusting ZorA to the preferred weight.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | Wired |
| Cable length | 1.8m braided, USB Gold Plated |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | 4 x 5g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 3500dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 60ips |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 125/250/500/1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | AFM Ambient Lighting mode |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126.5 x 66.5 x 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 110 g |